Na placu apelowym głównej siedziby Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pile odbyła się uroczystość z okazji Dnia Strażaka oraz 30-lecia istnienia Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 PSP w Pile.
Życzenia strażakom złożył Eligiusz Komarowski, starosta pilski oraz Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile.
- Dziękujemy za Wasz profesjonalizm, pełną oddania służbę i poczucie bezpieczeństwa, jakie dajecie mieszkańcom gmin powiatu pilskiego. Jesteście na każde wezwanie, dzień i w nocy, a pilska jednostka należy do najlepszych w Wielkopolsce. Działa nie tylko w powiecie pilskim, ale także poza jego granicami w kraju i w Europie. Jesteśmy z Was dumni i zawsze możecie liczyć na nasze wsparcie – mówił starosta Eligiusz Komarowski.
Działania strażaków już od wielu lat obejmują nie tylko gaszenie pożarów, to także profesjonalne ratownictwo drogowe, wodne i ekologiczne. W JRG nr 1 funkcjonuje jeszcze Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Piła 1” na rzecz ochrony środowiska, której zasięg działania obejmuje powiaty północno-zachodniej Polski.
Dowódcą jednostki JRG 1 w Pile jest mł. Brygadier Grzegorz Orłowski, a Komendantem Powiatowym PSP w Pile – bryg. Jarosław Kołak, którym przedstawiciele władz Powiatu także złożyli gratulacje i życzyli dalszych sukcesów.
Powiat Pilski na co dzień wspiera strażaków także z jednostek OSP, dokładając się do zakupu wozów, sprzętu, ubrań, czy modernizacji obiektów, jak miało to miejsce przy ul. Lelewela w Pile, gdzie stacjonuje JRG nr 2. Obecnie trwa rozbudowa głównej siedziby KP PSP w Pile przy ul. Moniuszki, na ten cel wydano już ok. 8 mln zł.
Podczas uroczystości wręczono odznaczenia i awanse dla strażaków. Obecny był także wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, który podpisał umowę na przekazanie 1,9 mln zł na budowę i wyposażenie remizy OSP w Bądeczu, która spłonęła na początku tego roku.
![]() |
Powiat pilski - powiat, którego siedzibą jest miasto Piła znajdujące się w województwie wielkopolskim. Powiat szczyci się najwyższym wskaźnikiem urbanizacji (65,1%) na ziemiach całej Wielkopolski, a utworzony został on w 1999 roku, w wyniku reformy administracyjnej. Gminy w jego obrębie to: Łobżenica, Ujście, Wyrzysk, Wysoka, Białośliwie, Kaczory, Miasteczko Krajeńskie, Szydłowo.
Kluczowe miejsce w gospodarce powiatu zajmuje rolnictwo i leśnictwo. W tutejszych lasach pozyskuje się surowiec do produkcji mebli i papieru. Bogate w grzyby i jagody lasy pozwalają na ich eksport. Liczne ośrodki wypoczynkowe kuszą widokiem jezior i rzek, a także sąsiedztwem lasów. Wybrać się można zarówno na spacery, jak i poszaleć na rowerze. Zmęczeni posilą się w jednym licznych obiektów gastronomicznych. Posiłki zostaną przygotowane ze świeżych i zdrowych produktów z okolicznych gospodarstw ekologicznych. Życzymy smacznego. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola