Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Powiat Pilski: Przedstawiciele BGK o środkach dla samorządów na odbudowę zabytków

Data publikacji: 2023-01-13, Data modyfikacji: 2023-01-13
A A AWydrukDrukuj  
 
Powiat Pilski: Przedstawiciele BGK o środkach dla samorządów na odbudowę zabytków

Możliwości pozyskania środków zewnętrznych, w tym w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych oraz Rządowego Programu Odbudowy Zabytków były tematem spotkania, które miało miejsce w Centrum Powiatowym „Iskra” w Pile. W jego trakcie samorządowcy z Powiatu Pilskiego i ościennych uzyskali kluczowe informacje od przedstawicieli Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

To kolejne spotkanie, które z pewnością ułatwi sięganie po środki zewnętrzne przez jednostki samorządu terytorialnego z Powiatu Pilskiego.

- Tym razem rozmawialiśmy z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego na temat Rządowego Programu Odbudowy Zabytków oraz zmianach w Rządowym Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć jak aplikować o pieniądze, czy jak składać dobre wnioski – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Powiat Pilski do tej pory pozyskał z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych prawie 35 mln złotych. Pieniądze te w znacznej większości zostaną wykorzystane na poprawę infrastruktury drogowej. Dzięki nim wybudowane zostaną kolejne ścieżki rowerowe oraz zmodernizowanych zostanie kilkanaście kilometrów dróg.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków wspiera natomiast samorządy w odbudowie i remontach obiektów zabytkowych, przyczyniając się tym samym do poprawy ich stanu, a także ochrony przed degradacją i niszczeniem. Dofinansowanie przyznane w ramach programu może być przeznaczone między innymi na prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane i może wynieść aż 98% wartości inwestycji. To duża szansa dla samorządów na przywrócenie blasku zabytkom.

- Jako Powiat Pilski z szacunku dla tradycji, kultury i historii także zamierzamy aplikować o te pieniądze. Wierzymy, że nasze inwestycje mogą stać się dumą lokalnych społeczności i być magnesem przyciągającym turystów – wyjaśnia starosta Eligiusz Komarowski.

Warto wiedzieć, iż w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych rozdysponowano do tej pory ponad 63 miliardy złotych, a wsparcie uzyskało ponad 11 tysięcy wniosków. Z kolei Rządowy Program Odbudowy Zabytków to program z budżetem 3 miliardów złotych. Samorządy wnioski mogą składać do 31 stycznia 2023 roku. Wkład własny do każdego projektu musi wynosić minimum 2 procent. Wnioski mogą składać gminy, powiaty i województwa.

, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    pilski

    Powiat pilski - powiat, którego siedzibą jest miasto Piła znajdujące się w województwie wielkopolskim. Powiat szczyci się najwyższym wskaźnikiem urbanizacji (65,1%) na ziemiach całej Wielkopolski, a utworzony został on w 1999 roku, w wyniku reformy administracyjnej. Gminy w jego obrębie to: Łobżenica, Ujście, Wyrzysk, Wysoka, Białośliwie, Kaczory, Miasteczko Krajeńskie, Szydłowo. 


    Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe (10 11) i aż pięć wojewódzkich (179 180 188 190 242).

    Kluczowe miejsce w gospodarce powiatu zajmuje rolnictwo i leśnictwo. W tutejszych lasach pozyskuje się surowiec do produkcji mebli i papieru. Bogate w grzyby i jagody lasy pozwalają na ich eksport. Liczne ośrodki wypoczynkowe kuszą widokiem jezior i rzek, a także sąsiedztwem lasów. Wybrać się można zarówno na spacery, jak i poszaleć na rowerze. Zmęczeni posilą się w jednym licznych obiektów gastronomicznych. Posiłki zostaną przygotowane ze świeżych i zdrowych produktów z okolicznych gospodarstw ekologicznych. Życzymy smacznego.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola