Belka
Poniedziałek, 6 Maja 2024   imieniny: Judyta, Jan, Jurand
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Bezpłatne testy na obecność Sars-Cov-2 dla pacjentów w kwarantannie

Data publikacji: 2020-05-12, Data modyfikacji: 2020-05-12
A A AWydrukDrukuj  
 
Bezpłatne testy na obecność Sars-Cov-2 dla pacjentów w kwarantannie

Dzięki nowo otwartym punktom pobrań każda osoba przebywająca na kwarantannie, w 12 dniu jej odbywania, skorzysta z bezpłatnego testu na obecność wirusa Sars-Cov-2. Dzień wcześniej otrzyma SMS-a, dzięki któremu będzie mogła udać się na badanie. Wielkopolski oddział NFZ we współpracy z wojewodą oraz szpitalami od poniedziałku uruchomił 16 punktów pobrań.

Zasada jest prosta. Osoba przebywająca w kwarantannie otrzymuje SMS-a. Jest on jednocześnie „przepustką” do opuszczenia miejsca odbywania kwarantanny, ale tylko na czas wykonania testu w 12 dniu kwarantanny.

Do punktu pobrań należy podjechać własnym samochodem. W niektórych miejscach wymaz zostanie pobrany od osoby bez opuszczania pojazdu, w innych –  trzeba będzie zostawić auto w wyznaczonym miejscu i pokonać pieszo kilka metrów wydzieloną bezpieczną ścieżką, która nie krzyżuje się z żadnymi innymi drogami.

Placówkom, które zdecydowały się prowadzić punkty pobrań, pieniądze za gotowość oraz za każdy wymaz przekaże NFZ. To 300 złotych za dobę i 21 złotych za pobranie próbki.

Obecnie w Wielkopolsce na kwarantannie przebywa ponad 11 tysięcy osób. 2290 z nich zostało objętych kwarantanną decyzją inspekcji sanitarnej po kontakcie z osoba zakażoną, 4500 osób przebywa na kwarantannie po przekroczeniu granicy – reszta to osoby ze wspólnego zamieszkania zarówno pierwszej, jak i drugiej grupy.

Wykaz punktów pobrań dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia oraz na pacjent gov pl. Wielkopolski NFZ zawarł dotychczas 17 umów na prowadzenie punktów pobrań (jeden z nich rozpocznie działalność za tydzień). W Poznaniu – ze Szpitalem Klinicznym Przemienienia Pańskiego UMP przy ul. Długiej oraz ze Szpitalem Klinicznym im. H. Święcickiego UMP, który punkt pobrań utworzył przy Uniwersyteckim Laboratorium (ul. Rokietnicka). Punkty pobrań zostały uruchomione także przez szpitale w Czarnkowie, Gnieźnie, Ostrowie Wielkopolskim, Pile, Międzychodzie, Środzie Wielkopolskiej, Pleszewie, Rawiczu, Chodzieży, Kępnie, Lesznie, Śremie, Wolsztynie, Gostyniu. Do realizacji tego zadania przygotowuje się Szpital w Koninie.

, Źródło artykułu: Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    pilski

    Powiat pilski - powiat, którego siedzibą jest miasto Piła znajdujące się w województwie wielkopolskim. Powiat szczyci się najwyższym wskaźnikiem urbanizacji (65,1%) na ziemiach całej Wielkopolski, a utworzony został on w 1999 roku, w wyniku reformy administracyjnej. Gminy w jego obrębie to: Łobżenica, Ujście, Wyrzysk, Wysoka, Białośliwie, Kaczory, Miasteczko Krajeńskie, Szydłowo. 


    Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe (10 11) i aż pięć wojewódzkich (179 180 188 190 242).

    Kluczowe miejsce w gospodarce powiatu zajmuje rolnictwo i leśnictwo. W tutejszych lasach pozyskuje się surowiec do produkcji mebli i papieru. Bogate w grzyby i jagody lasy pozwalają na ich eksport. Liczne ośrodki wypoczynkowe kuszą widokiem jezior i rzek, a także sąsiedztwem lasów. Wybrać się można zarówno na spacery, jak i poszaleć na rowerze. Zmęczeni posilą się w jednym licznych obiektów gastronomicznych. Posiłki zostaną przygotowane ze świeżych i zdrowych produktów z okolicznych gospodarstw ekologicznych. Życzymy smacznego.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola